prowoman.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

gorączka kiedy zbijać
Lifestyle Zdrowie

Gorączka – kiedy zbijać u dziecka, a kiedy u dorosłej osoby?

Bardzo często przy różnych chorobach pojawia się gorączka. Zazwyczaj rodzice bardzo niepokoją się, kiedy wystąpi ona u małych dzieci. Jest to powód do kontaktu z lekarzem.

Poważne i mniej poważne choroby

Oczywiście choroby i infekcje mogą być bardziej i mniej poważne. Niektóre przechodzą niemalże bezobjawowo, inne z kolei są przyczyną poważnego stresu u rodziców dziecka lub samego chorego człowieka. Przyjęło się, że to dzieci sporo chorują. Nie mają jeszcze wykształconej odporności. W żłobku czy przedszkolu, a także w szkole, spotykają się z innymi dziećmi, a organizm nie do końca potrafi bronić się przed bakteriami i wirusami. Stąd też częste choroby i infekcje. Pojawia się katar, kaszel, a często także gorączka. Czy pojawienie się gorączki jest bardzo niepokojącym symptomem? Nie zawsze, chociaż oczywiście należy zachować czujność. Jeżeli cokolwiek niepokoi rodzica, to powinien on skontaktować się z lekarzem, ponieważ łatwo jest przeoczyć niepokojące symptomy i zbagatelizować coś naprawdę złego. Rodzic jako osoba bez kierunkowego wykształcenia nie do końca jest w stanie dobrze ocenić rzeczywisty stan chorego dziecka. Lekarz spojrzy na malucha bez emocji i będzie w stanie przeprowadzić badanie, która odpowiada na wiele pytań. Sama gorączka to tylko jeden z objawów. Czasami gorączka pojawia się bez istotnej przyczyny.

Czy gorączka jest bardzo złym objawem?

Gorączka kiedy zbijać? Zawsze powinna być to indywidualna decyzja lekarza, a także rodzica, jeżeli gorączka pojawia się w domu, a z jakiegoś powodu nie można skontaktować się ze specjalistą. Na pewno, jeśli termometr wskazuje na więcej niż 38,5 stopni, należy zachować szczególną czujność. Oprócz lekarstw przeciwgorączkowych istnieje szereg innych metod na obniżenie temperatury ciała. Można na przykład przykładać zimną chustę do czoła czy szyi dziecka. Bardzo ważne jest, aby dobrze zmierzyć temperaturę ciała. Trzeba posiadać termometr, który wykonuje dokładne pomiary. Termometry na rynku są bardzo różne. Warto poradzić się lekarza, które najbardziej nadają się dla dzieci. Zazwyczaj osoba, która ma gorączkę, potrzebuje dużej ilości odpoczynku i snu. Jak najbardziej należy to umożliwić zarówno osobie dorosłej, jak i dziecku. W ten sposób chora osoba bardzo szybko powróci do pełni sił. Organizm będzie mógł się zregenerować. Gorączka powoduje, że człowiek czuje się bardzo osłabiony, nie ma na nic siły. Ważne jednak, aby dużo pić, aby się nie odwodnić. Tego trzeba pilnować szczególnie u dzieci, ale również u osób dorosłych.