prowoman.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Joga na wuefie
Lifestyle

Joga na wuefie? Czemu nie?

Wieloletnie badania nad pozytywnym, prozdrowotnym aspektem jogi potwierdzają słuszność stwierdzenia, że „ joga to droga do lepszego życia”. Wieloletni praktycy powtarzają, że dzięki regularnym zmaganiom na macie znacznie zniwelowali bóle stawów, kręgosłupa, wysmuklili sylwetkę i zyskali większą siłę. Skoro joga ma takie dobre rezultaty, dlaczego nie wprowadzić jej elementów do zakresu programowego wychowania fizycznego w szkole? Nacisk na kształtowanie prawidłowej postawy powinno być priorytetem, szczególnie wśród najmłodszych uczniów.

Jaki wpływ ma praktyka jogi na dzieci?

W tym kontekście joga rozumiana tylko i wyłącznie jako ćwiczenia gimnastyczne skoncentrowane także na prawidłowym oddechu jest doskonałym remedium na kształtowanie przede wszystkim prawidłowej postawy. Coraz więcej dzieci w wieku szkolnym boryka się z problemami kręgosłupa. Ciężkie tornistry obciążając go w dłuższej perspektywie czasu  przyczyniają się do powstawania skrzywień, wad, które niekorygowane w odpowiednim momencie mogą się pogłębiać. Regularne ćwiczenia jogi mogą pomóc ten problem rozwiązać.

Nauka prawidłowego oddechu u dzieci także ma duże znaczenie. Redukuje stres, uspokaja, poprawia nastrój. Uczniowie żyją dziś pod dużą presją. Nauka w szkole, zajęcia pozalekcyjne mogą przysporzyć wielu zmartwień. Szybkie tempo życia dotyczy także najmłodszych, którzy od najwcześniejszych lat swojego życia są obarczani wieloma obowiązkami. Systematyczne ćwiczenie jogi z naciskiem na miarowy i spokojny oddech mogą pomóc zredukować stres z tym związany.

Także zauważalna tendencja rosnącej nadwagi  wymaga konkretnego działania. Wiele dzieci rezygnuje z zajęć wuefu z uwagi na problemy zdrowotne, inne ze zwykłego lenistwa. Ciężko dziś odciągnąć młodzież od ekranów komputera. Wirtualny świat tak bardzo przeniknął do świata dzieci, że wspólne zabawy na podwórku powoli odchodzą w zapomnienie. Brak ochoty i potrzeby na ruch jeszcze bardziej potęguje to zjawisko. Jak temu zaradzić? Tutaj potrzebna jest interwencja rodziców i nauczycieli. Należy już u podstaw wskrzeszać w dzieciach potrzebę ruchu. Rodzice z maluchami mogą ćwiczyć w domowym zaciszu. Potrzebna jest tylo mata do jogi i wzór rodzica jako aktywnego fizycznie. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i często naśladują działania rodziców. 

Jak uczyć dzieci jogi?

Wdrażanie elementów jogi powinno wyeliminować kwestie związane z filozofią . Takie pogłębianie wiedzy i przyjmowanie ogólnych założeń do życia codziennego powinno odbywać się później i przede wszystkim nie na terenie szkoły. Na wuefie joga powinna ograniczać się tylko do ćwiczeń i oddechu.

Elementy jogi mogą zostać wplecione w ogólną rozgrzewkę. Doskonale nada się do tego wykonywanie sekwencji, które uelastyczniają i rozciągają kręgosłup i mięśnie. Warto poświęcić ćwiczeniom jogi także całą godzinę lekcyjną, skupiając wówczas uwagę na prawidłowe wykonywanie pozycji. 

Jogę można także przeprowadzić w formie zabawy, zwłaszcza wśród najmłodszych uczniów, u których kwestia budowania dyscypliny nie jest jeszcze najważniejsza. Pozycje jogi, odzwierciedlające często naturę, zwięrzęta można pokazać w jakiś inny, bardziej fantazyjny sposób, np. naśladując dźwięki zwierząt. Do takiej wspólnej i ciekawej zabawy łatwiej jest wtedy zaangażować najmłodszych.

Niezależnie od formy aktywności fizycznej ruch to recepta na zdrowie. Siedzenie w ławce, przed komputerem i spędzanie czasu na sali do ćwiczeń trzeba jakoś równoważyć. Zachowanie odpowiedniego balansu to podstawa zdrowego rozwoju każdego młodego człowieka. Trzeba o tym pamiętać i nie zaniedbywać kwestii wuefu w szkole.