Co prawda syrop z cebuli nie jest zbyt smaczny, ale jego skuteczność jest często bardzo zadziwiająca. Woń cebuli można w pewnym stopniu zminimalizować poprzez dodanie do syropu miodu cytryny lub imbiru. Wówczas to będzie on smaczniejszy, a chory szybko powróci do zdrowia.
syrop z cebuli właściwości
Cebula jest doceniana w medycynie od dawna. Niegdyś warzywem tym zajadali się marynarze cierpiący na szkorbut, chorobę charakteryzującą się dużym niedoborem witaminy C.
Dzienne dawka witaminy C dla dorosłego człowieka wynosi od 45 do 90 mg. Częste podjadanie cebuli potrafi doskonale zaradzić rozwojowi szkorbutu. A wszystko dlatego, że prócz dużej ilości witaminy C cebula posiada także właściwości bakteriobójcze. Z tego też powodu bardzo często jest zwana naturalnym antybiotykiem i stosowana w leczeniu przeziębienia.
Cebula zawiera także w swoim składzie cenne dla zdrowia fitoncydy, czyli substancje lotne do których uwalniania dochodzi podczas krojenia oraz miażdżenia tego warzywa.
Syrop z cebuli jest także ceniony ze względu na zawartość wielu mikroelementów. Pośród wielu z nich można wymienić wapń oraz fosfor. Składniki te w dużym stopniu wzmacniają kości. Zawarty w cebuli selen w minimalizuje ryzyko powstawania miażdżycy, a cynk zwiększa odporność i działa przeciwwirusowo. W cebuli znajdują się także cenne dla zdrowia witaminy: C A oraz z grupy B.
Czy warto stosować syrop z cebuli?
Drogocenne właściwości syropu z cebuli cenią sobie przede wszystkim te osoby, które stawiają na medycynę naturalna.
Stosowanie w okresie jesienno – zimowym tego specyfiku wpływa bardzo korzystnie na oczyszczanie górnych dróg oddechowych. Z kolei dzięki właściwościom wykrztuśnym syrop z cebuli pomaga skutecznie zwalczyć kaszel zarówno suchy, jak i mokry.
Jak przyrządzić syrop z cebuli?
Syrop z cebuli jest przyrządzany na kilka sposobów.
Do przygotowania klasycznego specyfiku potrzebne są
2 – 3 cebule oraz cukier (6 – 8 łyżek). Warzywa te należy obrać, a później drobno posiekać. Tak przygotowaną cebulę należy przełożyć do słoika i zasyp obficie cukrem. Następnie należy przygotowaną miksturę zostawić pod przykryciem na około pięć – sześć godzin. Gdy cebula puści sok, syrop jest gotowy do spożycia.
Dobrym pomysłem jest także dodanie do syropu kilku ząbków czosnku. Wiele osób praktykuje także przepis na syrop z cebuli z dodatkiem miodu. W takim syropie zapach cebuli jest mocno zminimalizowany, zatem jest on dobrym wyborem dla dzieci. Zaleca się, aby podczas przeziębienia zażywać 2 – 3 łyżeczki tego specyfiku.